Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Zdrowie

Salud !! ...i popijmy to cudownym czerwonym chilijskim winem.

Przed wyjazdem do Chile należy zadać sobie pytanie: Czy z moimi szczepieniami ochronnymi czuję się bezpiecznie w Polsce ??

Powszechnie wiadomo, że szczepionki przyjęte w dzieciństwie wywołują odporność organizmu na choroby, która z czasem - po 10-20 latach - zanika zupełnie.

Dlatego dla własnego bezpieczeństwa i zdrowia należy systematycznie z wiekiem wykonywać powtórne szczepienia, zwłaszcza jeśli prowadzi się intensywny tryb życia, zmienia otoczenie, przebywa w dużych skupiskach ludności, jada w miejscach zbiorowego żywienia (restauracje) lub nawet odwiedza kogoś w szpitalu.
Wirusowe zapalenie wątroby A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny, wścieklizna może cię zaatakować skrytobójczo tak samo w Chile, jak na zakupach w przydomowym hipermarkecie.

Tego ostatniego szczepienia nie wykonuje się jednak w Polsce profilaktycznie (choć u naszych południowych sąsiadów, u których liczba wściekłych wiewiórek i lisów jest znacznie mniejsza, szczepionkę na wściekliznę można dostać w większości aptek).

No i...nie ulegajmy teoriom spiskowym, szczepienia uratowały życie milionom ludzi nie wywołując przy tym autyzmu, demencji czy grzybicy stóp...
Szczepmy się !!

W Chile, podobnie jak w Polsce dbając o własne zdrowie należy zachowywać się rozsądnie. Nie dotyczy to jednak części kraju położonego powyżej 2000 m n.p.oceanu. Tam należy zachowywać się bardzo, bardzo rozsądnie i zapobiegliwie. Na Altiplano istnieje duże prawdopodobieństwo zapadnięcia na chorobę wysokościową. Objawia się początkowo zawrotami głowy, nudnościami, zadyszką, brakiem powietrza, dezorientacją. Człowiek posiadający tę przypadłość, z uwagi na niemożność właściwej oceny sytuacji częstokroć nie zdaje sobie sprawy, że choruje...
Najprościej zapobiegać !! A więc powoli zwiększać wysokość - nie więcej niż 400m wzwyż na dzień oraz robić jednodniowe postoje pomiędzy dniami ze zwiększaniem wysokości.
Jeśli mimo zachowania wyżej wymienionych reguł choroba postępuje jedynym wyjściem jest zjechać poniżej 2000 m n.p.o. i zapomnieć na jakiś czas o wysokogórskich wypadach delektując się życiem na wysokości leżaka plażowego.

Na tych odpornych na chorobę wysokościową czekają inne pułapki. Jest nią np. zwykłe przeziębienie, które na Altiplano potrafi się rozwinąć w zapalenia zatok, ostry nieżyt gardła czy zapalenie wirusowo-bakteryjne. Wszystko to nie do wyleczenia dla mieszkańca nizin bez zjechania do wysokości "podstawowej" - czyli wspomnianego wyżej plażowego leżaka.

W całym Chile obowiązuje ponadto strefa czapkowo-okularowo-sunblokerowa.
Zwłaszcza w dni pogodne, na pustyni, nad oceanem i na lodowcach.

Dla zdrowia turysty wymagane jest zachowanie podstawowych i oczywistych 3 zasad higieny, które obowiązują tak samo w Chile, jak i w Polsce czy Nepalu:

1. Nie pić ani nie brać do ust (mycie zębów lub prysznic) wody niepewnego pochodzenia (a jeśli nie jesteśmy pewni kupić butelkowaną lub przegotować).
2. Nie jeść pokarmów z niepewnego źródła (jeść jedynie w oblężonych przez klientów restauracjach, dania które widzimy na stole)
3. Unikać kontaktu oragnoleptycznego z jakimikolwiek obcymi formami życia (dotyczy to zarówno psów, kotów, wiewiórek, dzięciołów, lampartów, kosmitów i ludzi).

Koniec końców jeśli musimy skorzystać z chilijskiej służby zdrowia, podejdźmy do tego jak we własnym kraju - idźmy do prywatnego lekarze unikając kulejącej państwowej opieki zdrowotnej. Średni koszt wizyty - jak w Polsce na prowincji.

Opinie (1)

Liczba opinii: 1 |

Średnia ocen: 5.00

  • Mistrz (gość)

    Mistrz (gość)

    22.06.12, 12:04

    Ciekawy opis choc nie do konca przekonuje mnie zdania autora, że szczpionki koniecznie trzeba przyjmowac...

    Zgłoś


Zamknij

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące