Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Transport

Brak ograniczeń w podróżowaniu po kraju, z wyjątkiem oznakowanych stref specjalnych (w tym amerykańskiej bazy wojskowej w Guantanamo).

Na Kubie nie można liczyć na masowe środki transportu, dlatego podróż warto zaplanować i zorganizować wcześniej. Na wyspie funkcjonują wypożyczalnie samochodów, ale ze względu na ich ograniczoną ilość warto potwierdzić wynajem przed przyjazdem na Kubę.

Koszt wynajmu samochodu na 3 dni wynosi przykładowo: 200 CUC kaucji + 57 CUC (doba) + 10 za ubezpieczenie + benzyna (0,95 CUC za 1l) + opłata za każdy kilometr przejechany ponad wyznaczony limit.

Obowiązuje ruch prawostronny. Sygnalizacja świetlna umieszczana jest za skrzyżowaniem. Na rondzie pierwszeństwo mają pojazdy nadjeżdżające z prawej strony. Polskie prawo jazdy jest honorowane przez władze kubańskie przez okres 6 miesięcy od daty przekroczenia granicy. Zaleca się jednak posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczenia OC, AC czy NW. Spółka ASISTUR S.A. oferuje usługi w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych. Ubezpieczenie wymagane jest jednak w przypadku wynajmu pojazdu kołowego lub jednostki pływającej. Jest ono z reguły wliczane w cenę wynajmu. Należy tego dopilnować we własnym dobrze pojętym interesie. Polskie polisy komunikacyjne nie są uznawane. Niektóre odcinki autostrad są płatne od 2 do 4 CUC. Litr paliwa kosztuje od 0,95 do 1,10 CUC. Paliwo należy tankować wyłącznie na stacjach benzynowych ORO NEGRO lub CUPET.

Jeśli nie wynajmujemy samochodu, to najpewniejszym środkiem transportu będzie linia autobusowa VIAZUL. Bilety, zwłaszcza w czasie wysokiego sezonu, dobrze jest rezerwować z kilkudniowym wyprzedzeniem, gdyż na niektórych trasach są tylko 1-2 kursy dziennie. Na najdłuższej trasie Hawana – Santiago de Cuba bilet kosztuje 50 CUC.

Można się przemieszczać po kraju również koleją. Istnieją dwa rodzaje pociągów: normal i especial. Bilet na pociąg especial na przejazd trasą Hawana Santiago de Cuba kosztuje 72 CUC (w cenę biletu wliczony jest koszt poczęstunku). Bilet na tę samą trasę pociągiem normal kosztuje 30 CUC. Podróż trwa 14 lub 16 godzin, w zależności od rodzaju pociągu. Godziny odjazdu i przyjazdu pociągów są umowne (normę stanowią 4-5 godzinne opóźnienia). W okresie letnim bilet należy kupować z 7-dniowym wyprzedzeniem.

Zorganizowane wycieczki po kraju można załatwić w agencjach turystycznych: Havanatur S.A., Cu-batur, Cubanacan, Gaviota Tours, Paradiso, Rumbos Cuba.

Poruszanie się po Hawanie

Można korzystać bezpiecznie z usług korporacji taksówkowych Panataxi (tel. 55-55-55) lub Turistaxi (tel. 33-66-66). Opłata za przejazd taksówką wynosi ok. 1 CUC za każdy kilometr. Najlepiej ustalić cenę przed skorzystaniem z usługi.

Istnieje też drugi rodzaj taksówek, tzw. taksówki zbiorowe i są to zwykle stare amerykańskie auta. Poruszają się po określonych trasach i płaci się w CUP. Jednak oficjalnie mają zakaz wożenia turystów. Nawet jeśli któryś kierowca zgodzi się zabrać turystę, my sami musimy umieć dogadać się po hiszpańsku, by wiedzieć gdzie dana taksówka jedzie, i orientować się w topografii miasta by wiedzieć gdzie wysiąść.

Komunikacja miejska jest tania, ale autobusy rzadko kursują. Dodatkowym problemem jest brak rozkładów jazdy, a gdzieniegdzie również przystanków, co utrudnia korzystanie z tej formy transportu.

Dla przeciętnego turysty dobrą opcją może być ‘Sightseeing Bus’, czyli czerwony piętrowy autobus turystyczny, który za 5 CUC obwiezie nas po całej Hawanie i możemy dowolną ilość razy wsiadać i wysiadać.

Opinie (1)

Liczba opinii: 1 |

Średnia ocen: 5.00

  • Gal (gość)

    Gal (gość)

    08.03.12, 22:53

    wspanaile opisane

    Zgłoś


Zamknij

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące