Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Instytut Hodowli Pandy Wielkiej w Chengdu

Panda to zwierzę, które zawdzięcza swoją niebywała karierę temu, co ludzie kochają najbardziej – lenistwu. A także przyjemności, które płynie z oglądania przezabawnym i ospałych pand, zajadających się namiętnie pędami bambusa. Panda, symbol Chin. W Chengdu znajdują się zaś dom pand z całego świata i ich nieformalna stolica – Instytut Hodowli Pandy Wielkiej.

Ddy pewien Chińczyk spytał się mnie, czy w Polsce mamy pandy, odparłem:

- Nie, Polski nie stać na pandy.

Instytut Hodowli Pandy Wielkiej jest przedsięwzięciem godnym uznania. Założony w 1987 roku, za nadrzędny cel swojej działalności postawiło sobie rozmnożenie populacji pand. W przeciągu wielu lat badań i praktyk naukowcy odnieśli sukces. Populacja pand na całym świecie wynosi od 1500 do 3000 osobników i choć wciąż jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, dzięki pracy, jaka każdego dnia jest wykonywana w Chengdu, świat i pandy dłużej będą mogły się cieszyć swym istnieniem. Poza pandą wielką w Instytucie znajdują się także pandy czerwone – stworzenia wyglądem przypominające pandę, lisa i szopa pracza. Pasjonatów pand nie zawiedzie z pewnością Muzeum Pandy Wielkiej, Kuchnia Pand wraz z ekspozycją ekskrementów tych przemiłych stworzeń oraz Szpital Pand, gdzie zapoznać możemy się z najpowszechniejszymi zagrożeniami dla zdrowia pand. Puszczany w Kinie Historii Pandy co 15 minut film o pandach i Instytucie wyczerpująco odpowie na wszystkie pytania.

Azja, Chiny, Chengdu, pandy

Pandy w trakcie posiłku, fot. M. Wierzbicki-Dobowicz



Pandy odwiedzać należy koniecznie w godzinach porannych od 8:30 do 9:30, kiedy to przypada pora karmienia. W innych godzinach pandy są senne i niezbyt chętnie wystawiają się na widok publiczny. Bardziej żwawe są pandzie nastolatki i dzieci – dorośli nawet w trakcie posiłku zachowują dumną postawę permanentnego zmęczenia. Pamiętacie leniwą pandę Poh z filmu „Kung Fu Panda”? Oto propozycja na zabawę: odnajdź dorosłą pandę i zapamiętaj jak się ułożyła, po czym udaj się na dalsze zwiedzanie. Za jakiś czas, powiedzmy godzinę, odwiedź swoją pandę i porównaj jej obecne ułożenie z tym sprzed godziny. Mój rekord – panda ruszyła łapą. Odrobinę.

Do Instytutu, oddalonego od centrum o 12 km, dojechać można autobusem numer 902 (2 RMB), lecz wybierając tę trasę można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że przegapi się porę karmienia. Alternatywnym rozwiązaniem jest taksówka – z centrum jej koszt wyniesie ok. 30 RMB (15 ZŁ).

Opinie (0)

Liczba opinii: 0 |

Średnia ocen: 0.00

Brak opinii, bądź pierwszy!

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące