Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Etykieta

Strój

O ile Turcja od dziesięcioleci jest krajem laickim, należy pamiętać, że większość Turków to muzułmanie i szanować ogólnie obowiązujące zasady obyczajowe. W letnich kurortach zwykle nikogo nie oburzają skąpe stroje zachodnich turystek, jednak w pozostałych miejscach może już być inaczej. Poza miejscami turystycznymi warto zatem pamiętać, aby panie nosiły ubrania zakrywające ramiona, kolana i dekolt.

Podczas odwiedzin w meczecie skromny strój (j.w.) jest absolutnie obowiązkowyi dotyczy także mężczyzn (spodnie za kolano), zaś dla pań dodatkowo obowiązuje nakrycie głowy chustą (najczęściej do wypożyczenia na wejściu do meczetu). Przed wejściem do świątyni należy również obowiązkowo zdjać buty.

Bakszysz

Czyli napiwek - nieodłączna część kultury tureckiej. Oczekiwany, ale nie wymagany. W restauracjach ok. 5-15 % wartości rachunku.

Targowanie się

W Turcji to niemal obowiązkowy element zakupów na bazarze. Często zaczyna się od niezobowiązującej pogawędki na tematy zupełnie nie związane z zakupami, przez co wizyta na bazarze potrafi przeciągnąć się do kilku godzin (swoją drogą jest to bardzo ciekawe doświadczenie;) ). Pamiętajmy jednak, że długie negocjacje, które nie kończą się zakupem, Turek może uznać za obrazę, jeśli więc nie jesteśmy faktycznie zainteresowani, lepiej dać to jasno do zrozumienia na samym początku. Nie wypada również targować się o towary bardzo tanie.

Wschodnia Turcja

Aleja na jednym z bazarów we wschodniej Turcji. Fot. Anna Wojciechowska



Zachowanie i obyczajowość

Nie jest mile widziane, aby pary zbyt wylewnie okazywały sobie czułość w miejscach publicznych (uściski, pocałunki), a w bardziej konserwatywnych miejscowościach nawet nie należy trzymać się za ręce (choć zwyczaj ten dotyczy głównie samych Turków). Z własnego doświadczenia: jeśli zdarzy nam się w Turcji (poza zeuropeizowanymi miejscowościami turystycznymi rzecz jasna) zrobić pranie, nie należy wieszać damskiej bielizny na zewnątrz (np. na balkonie) - przez konserwatywnych Turków jest to bowiem interpretowane jako "zaproszenie do łóżka" ;)

Z drugiej zaś strony niejednokrotnie natkniemy się w Turcji na mężczyzn, spacerujących pod rękę, obejmujących się czy witających się pocałunkami w policzek. Takie zachowanie nie oznacza w żadnym wypadku skłonności homoseksualnych, a jest zwykłym okazywaniem sympatii. Może to być niejednokrotnie powodem konsternacji mężczyzn podróżujących do Turcji, których tutejsi obywatele płci męskiej zechcą w ten sposób okazać sympatię ;)

Tematy tabu

Turcy są bardzo gościnni i chętnie wchodzą w interakcje z zagranicznymi turystami. Pamiętajmy zatem o istnieniu tematów, których lepiej z Turkiem nie poruszać, jeśli nie chcemy, aby z przyjaciela stał się w ciągu minuty naszym wrogiem. Są to przede wszystkim: Kurdowie (za nic w świecie nie używajmy w Turcji słowa "Kurdystan"!), Ormianie, grecko-turecki spór o Cypr, nawet najdelikatniejsze żarty z Mustafy Kemala Atatürka (o wielkim wodzu należy wypowiadać się wyłącznie pozytywnie), a także homoseksualizm.

Turcja

Choć Turcja jest krajem muzułmańskim, taki tradycyjny stój islamskich kobiet jest tu bardzo rzadkim widokiem. Kobiety na zdjęciu to pielgrzymka z Iranu nad Jeziorem Świętych Ryb w Urfie, mieście Abrahama. Fot. Anna Wojciechowska

Opinie (0)

Liczba opinii: 0 |

Średnia ocen: 0.00

Brak opinii, bądź pierwszy!

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące